Fakültemiz Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer YAVAŞ’a, Türk Fizik Derneğinin (TFD) 2017 Onur Ödülü verildi. Prof. YAVAŞ’a ödülü Türk Fizik Derneği (TFD) 33. Uluslararası Fizik Konferansının 6 Eylül 2017 tarihinde Bodrum/Muğla’da düzenlenen açılış töreninde sunuldu. TFD tarafından verilen bilgiye göre, Prof. YAVAŞ ödüle Türkiye’de fizik biliminin gelişmesine ve Türk Fizik Derneği’ne katkılarından dolayı layık görüldü. Prof. YAVAŞ’ın hızlandırıcı teknolojileri alanında ülkemizde yürütülen proje ve yatırımlarda oynadığı öncü rol ve Türkiye-CERN ilişkilerinin gelişmesine yaptığı katkılar ödül töreninde ayrıca dile getirildi.

1961 Korkuteli-Antalya doğumlu Prof. Yavaş, 1982 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Müh. Bölümünden mezun oldu. Fizik Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevliliği ile başlayan akademik yaşamı 2003 yılında Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalında profesör olması ile devam eden Prof. Yavaş, parçacık hızlandırıcı ve çarpıştırıcıları ile hızlandırıcılara dayalı ışınım kaynakları alanlarında çalışmalar yaptı. Akademik hayatı boyunca 250’in üzerinde makale ve bildiri yayınladı, yurtiçi ve yurtdışında 100’ün üzerinde seminer verdi, 36 lisansüstü teze danışmanlık yaptı. 9’unda yürütücü olmak üzere 18 ulusal ve uluslararası araştırma projesinde (AB, CERN, TUBİTAK, TAEK, BAP) projede görev aldı. Ülkemizde ilk ve tek olan Ankara Üniversitesi Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsünün (HTE) kurucu müdürlüğünü ve Kalkınma Bakanlığınca desteklenen ve Üniversitemizce koordine edilen Türk Hızlandırıcı Merkezi (THM) Projesinin ilk üç aşamasını kapsayan 1999-2017 yılları arasında yürütücülüğünü yaptı. Ulusal Parçacık Hızlandırıcıları ve Uygulamaları Kongresi (UPHUK) ve Ulusal Parçacık Hızlandırıcıları ve Dedektörleri Yaz Okulu (UPHDYO) serilerinin başlatılması ve organizasyonlarında aktif rol üstlendi. Fizik Mühendisleri Odası (FMO) Yönetim ve Denetim Kurulları üyeliklerinde ve Genel Sekreterlik görevinde ve Türk Fizik Derneği (TFD) Ankara Şubesi Yönetim ve Denetim Kurulu üyeliklerinde ve TFD Gene Kurul delegeliği görevlerinde bulundu.

Prof. Yavaş, halen Fizik Müh. Bölümü Yüksek Enerji Fiziği ABD Başkanı, Deneysel Parçacık Fiziği Ulusal Üst Kurulu, CERN CLIC Kollaborasyonu Yönetim Kurulu, TAEK CERN Projeleri Ulusal Danışma Komitesi ve TUBİTAK Hızlandırıcı Teknolojileri Çalışma Grubu üyesidir. TFD Prof. Dr. Engin Arık Biliminsanı Ödülü (2010), FMO Onur Ödülü (2010) ve American Physical Society Marschak Lectureship Ödülü (2012) sahibidir.