Savunma Sanayii Müsteşarlığının ‘2017 yılı içerisinde yapmış olduğu Ar-Ge Geniş Alan Çağrısı üzerine önerilen ve yapılan değerlendirmeler sonucunda desteklenmeye layık görülen Ar-Ge Projelerine’ ilişkin imza töreni 26 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Asım Egemen YILMAZ’ın Bilişsel Haberleşme konu başlığı altında sunduğu “Bilişsel Radyo Ağlarında Kaynak Yönetim Algoritmalarının Geliştirilmesi(KAYA) Projesi”, Türkiye çapında desteklenmeye değer bulunan toplam 14 adet projeden biridir.

Sözleşme; Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan ELMALI tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiştir. 24 ay sürmesi planlanan “KAYA Projesi”, Mühendislik Fakültemizin Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve elemanları tarafından Prof. Dr. Asım Egemen YILMAZ’ın yürütücülüğünde geliştirilecektir.

Sözkonusu projeye ilişkin çıktıların askeri alanda ASELSAN A.Ş.’nin, sivil alanda da Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bir iştiraki olan ULAK Haberleşme A.Ş.’nin ürün ve sistemlerinde kullanılması hedeflenmektedir.